Новости

Роботодавці в Україні безбожно приховують будь-який, навіть смертельний травматизм на виробництві – експерт

Профілактика виробничого травматизму і професійних захворювань фактично знищена в Україні.

Про це кореспонденту ГолосUA повідомив експерт з питань міграції та працевлаштування за кордоном Тимур Душко.

«Сказати, що стан охорони праці сьогодні загрозливе – це не сказати нічого. Якщо ми готуємося прийняти рекомендації ЄС, то потрібно, щоб оцінка стану була повною і об’єктивною, а запропоновані заходи – максимально ефективними. Виробничий травматизм не зменшується в умовах кризи або економічного спаду, а зростає. Просто цифри про смертельні виробничих травмах і покалічених людей масово виводиться в тінь. Тоді цифри нібито хороші, але ніхто не дивиться, скільки людей гине і страждає на виробництві. Більш того, виводяться в тінь не просто постраждалі, ті, хто отримав травми, але і небіжчики, їх викидають за прохідну – не наш », – підкреслив експерт.

За його словами, економіка відчуває гігантські втрати внаслідок виробничого травматизму і професійних захворювань. За останні 25 років ніхто в нашій державі навіть не намагався порахувати, скільки таких людей в країні. До речі, цей показник – один з найбільш контрольованих в розвинених країнах.

Т. Душко додав, що держава і соціальні партнери не мають об’єктивної і точної оцінки умов праці, оскільки атестація робочих місць зведена нанівець, обов’язковий п’ятирічний термін ігнорується, все частіше роботодавець сам бере ліцензію і пише в документах, що хоче, а не що потрібно .

«Профілактика виробничого травматизму і професійних захворювань фактично знищена в Україні. Промислова медицина, профілакторії втрачені, за невеликими винятками, і хвороби виявляються не на початковій стадії, а в збільшеному стані. Дія шкідливих факторів практично не усувається, більш того, виробниче обладнання, що ввозиться в Україну, часто застаріле, що було у використанні, а, отже, небезпечне. Кошти, передбачені законом на охорону праці (0,5%), роботодавця ніхто не зобов’язує спрямовувати на охорону праці, закон не виконується в державних і приватних установах, а більшість виділених коштів спрямовується далеко не на цілі безпеки праці. Третє. Державне управління охороною праці – в руїнах », – заявив Т. Душко.

За словами експерта, відомство, яке має відповідати за всі питання праці, а саме Міністерство праці та соціальної політики, відсторонилася від цієї роботи. Також галузевим міністерствам, де складна ситуація, – Мінпаливенерго, Мінвуглепрому, Мінпромполітики та ін. – Держпраці, як контрольний орган, дав вузькі повноваження і ще більш вузький штат, тому справа охорони праці для них виявилася непідйомним.

«Обласні, районні державні адміністрації виявилися вільними гравцями, одиниці з яких беруть на себе відповідальність, хоча кваліфікованого штату для цього не передбачено. Політики кадрового забезпечення у нас немає », – пояснив Т. Душко.

Експерт продовжив, що в Україні фактично відсутня статистика про те, скільки точно людей щорічно отримує виробничі травми.

«З упевненістю стверджую, що вам ніхто скаже цього, оскільки ні в державі в цілому, ні однієї зі сторін соціального партнерства, цього не знають. Статистика різних державних відомств різниться майже вдвічі. Роботодавці безбожно приховують травматизм, навіть смертельний, всіх тих, хто знаходиться з ними в трудових відносинах. Однак найгірше те, що не всі, а саме безсовісні роботодавці борються з травматизмом по-новому – просто не оформляють трудові відносини. За експертними оцінками, не менше 2 мільйонів осіб переведені на цивільно-правові угоди, і навіть які працюють у шкідливих умовах. Однак в кадрових агентствах вважається (це у нас така новинка), що люди працюють зовсім без будь-яких документів, а таких більшість. Зрозуміло, що ці люди позбавлені і охорони праці, та соціального захисту, і соціальних гарантій », – пояснив експерт.

На думку Т. Душко, і держава, і бізнес, нічого не вкладаючи в охорону праці, втрачають мільярди, навіть десятки мільярдів гривень через непрацездатність, втрати робочого часу, недоотриманої продукції, недовиробленої валового внутрішнього продукту.

«Замість здорових кваліфікованих працівників ми отримуємо десятки тисяч калік і обов’язок держави утримувати родини загиблих. Професійний потенціал економіки тане на очах. Молодь не хоче йти на робоче місце, де можна отримати невиліковну хворобу або втратити життя. Втрачене здоров’я, постійний ризик отримати травму і втратити працездатність, відсутність умов для регулярного оздоровлення – це причини стійкого, глибокого зниження професійної працездатності і продуктивності праці в економіці в цілому. А без цього неможливо говорити про швидкі темпи економічного розвитку та конкурентоспроможності України на всіх ринках. Український бізнес переважно агресивний по відношенню до найманого працівника. Мало того, що недоплачує зарплату в кілька разів, він доводить людину до злиднів (бідним маніпулювати легше) і намагається заробити гроші ще й на здоров’я і життя працівника. Українська держава втратила або припинило управління політикою охорони праці, залишило цей штурвал і разом з роботодавцями перевело всі на Держпраці », – підсумував аналітик.

Коментарів немає

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *